W środę, 26 października br., odbyła się XXXIII sesja Rady Miejskiej w Nowogardzie. W czasie obrad radni głosowali m.in. nad projektami uchwał które zostały przygotowane przez burmistrza.

Wbrew woli rodziców

Jednak po raz kolejny, koalicja większościowa, radni z PiR, PiS, PSL i inni wystąpili przeciwko nowogardzkiej oświacie. Jak pamiętamy już raz występowali przeciwko remontowi dachu na Przedszkolu nr 3 (ul. Poniatowskiego), przeciwko budowie parkingów przy Przedszkolu nr 4 (ul. Kościuszki), a teraz „zabrali” z projektu uchwały, z paragrafu wydatki: oświata 78 tysięcy złotych, przeznaczonych na termomodernizację Przedszkola nr 4.

Burmistrz przewidział te pieniądze i zabezpieczył je w projekcie uchwały, zgodnie z wytycznymi inspektora budowlanego odnośnie remontu ww. przedszkola. Prace te miały być wykonane przez osoby osadzone w nowogardzkim Zakładzie Karnym, które właśnie kończą podobny remont Szkoły Podstawowej nr 4, co w znaczny sposób ograniczyłoby koszty związane z robocizną (około 100 tysięcy złotych). I pomimo opinii rodziców oraz dyrekcji przedszkola, którzy przyszli na sesję i zabrali w tej kwestii głos - „prosimy o danie nam tych pieniędzy na termomodernizację naszego przedszkola. Prosimy o to jako rodzice dzieci, które uczęszczają do tego przedszkola”. Jednak radni widzieli to inaczej – szczególnie radne Pawlak i Bogus, które wręcz wskazywały na bezcelowość tej inwestycji. Pomimo tego głosu, płynące od rodziców oraz wychowawców radni uznali, że pieniądze na termomodernizację można pozyskać z zewnątrz. Tylko, aby pozyskać te pieniądze trzeba mieć projekt. My projektu na dzień dzisiejszy nie mamy. Można rozpocząć robienie projektu, który zazwyczaj robiony jest przez kilka miesięcy – pół roku, bo uzyskanie samego pozwolenia to 65 dni, ale go nie wykorzystamy, bo termin składania wniosków o środki unijne upływa z ostatnim dniem listopada br., a więc nierealne staje się zrobienie tego projektu w terminie, by złożyć go w konkursie o środki zewnętrzne. IMG 0129Mimo to, radni zdecydowali, że nie zrobimy teraz termomodernizacji, tylko 26 tysięcy złotych przeznaczymy na projekt, który jak wiemy nie zrobimy na czas, bo to nie jest możliwe, a jedynie odłożymy w czasie wykonanie tego remontu. Jest jeszcze inny problem. W momencie wykonania projektu i uzyskania kosztorysu, burmistrz będzie musiał ogłosić przetarg na wykonanie remontu przedszkola i wtedy może się okazać, że zamiast 78 tysięcy złotych, Gmina będzie musiała wydać 150 tysięcy złotych, czyli prawie dwa razy więcej. A jak jeszcze doliczymy koszty projektu to wyjdzie, że jako Gmina wydamy w sumie 176 tysięcy złotych. Dobrze jest podejmować decyzje, gdy się za nie nie ponosi żadnej odpowiedzialności finansowej czy prawnej. A gdzie gospodarność? Kolejny raz, przez swą decyzję, radni (radni z klubu PSL: Saniuk, Krata, Paśko, Bociarski; z klubu WN: Gała, Ciechanowski, Kania; z klubu PiR/PiS: Słomski, Dziura, Bogus oraz inni: Pawlak i Wiatr) wystąpili przeciwko oświacie. Wniosek burmistrza, o zabezpieczenie odpowiedniej kwoty na termomodernizację poparli jedynie radni z: klub SLD: Wiąz, Piwowarczyk, Bednarek, Wolny; z klubu PiR: Marcin Nieradka oraz radni niezależni: Cwajda i Jurczyk. Dla rodziców oraz mieszkańców naszej Gminy postawa niektórych radnych jest niezrozumiała.

Świetlica w Grabinie – próba zbombardowania inwestycji

2016/10/29_sesja_podsumowanie/grabin
To kolejna inwestycja, przeciwko której wystąpili początkowo radni. Za poprzedniej kadencji Rady Miejskiej, gdy funkcjonowała koalicja SLD-PSL, udało się wyremontować dach na świetlicy w Grabinie. Za obecnej kadencji burmistrza Roberta Czapli została ona kompleksowo wyremontowana (wymieniono instalację elektryczną, m.in. wewnętrznej w budynku świetlicy na sali głównej oraz na zapleczu kuchennym, wykonano nowe oświetlenie w pomieszczeniach, wymieniono dach, wykonano obróbki blacharskie, wybudowano komin oraz pomalowano wewnątrz pomieszczenia oraz elewację budynku) dzięki pracy osób osadzonych w nowogardzkim Zakładzie Karnym i samych mieszkańców, którzy po popołudniami i w weekendy społecznie pracowali przy jej remoncie, a teraz brakuje tylko ogrzewania. Bez tego budynek będzie ulegał ponownej dewastacji. Wykonana więc została dokumentacja techniczna ogrzewania, w której projektant wskazał najbardziej optymalne rozwiązanie, które będzie w stanie ogrzać budynek o kubaturze bagatela 180 m2. Jednak są radni, którzy wiedzą lepiej niż projektant, zajmujący się tymi sprawami zawodowo. Padały z ich strony propozycje dmuchaw, wiatraczków i innych rozwiązań - jednym słowem „cudawianki”, byleby nie zrobić centralnego ogrzewania, które zaproponował jako najlepsze projektant. Dopiero, kiedy mieszkańcy Grabina, obecni na sesji, zabrali w tej sprawie głos, radni się ugięli. Mieszkańcy wprost powiedzieli, że wiedzieli o zaproponowanym rozwiązaniu, ponieważ było to konsultowane przez projektanta z nimi i oni są gotowi dbać o ogrzewanie świetlicy, w tym również i o opał. Udowodnili już to swym zaangażowaniem przy remoncie świetlicy i jak mówią, że będą dbali to będą dbali. W tej sprawie głos zabrał również radny Dawid Jurczyk (niezależny), który wręcz zapytał radnych, czy wezmą oni na siebie odpowiedzialność materialną za ewentualne szkody, które powstaną w wyniku zmiany sposobu ogrzewania odmiennego od tego, które zaproponował to projektant.

Te argumenty ostatecznie przekonały radnych i zabezpieczyli na wniosek burmistrza potrzebną kwotę.

Chodnik na ul. Ogrodowej przeszedł

2016/10/29_sesja_podsumowanie/ogrodowa
W sprawie tego chodnika przy ul. Ogrodowej, zgłosili się do burmistrza sami mieszkańcy posesji przy numerach 13, 15, 17, 19 i 22. Aby wybudować chodnik należy mieć dokumentację techniczną, dlatego też włodarz naszej Gminy zaproponował przeznaczyć na ten cel 6 tysięcy złotych. Chodnik ten poprawi bezpieczeństwo pieszych, szczególnie po zachodzie słońca. Radni przychylili się do wniosku burmistrza.

To kolejna sesja Rady Miejskiej w Nowogardzie, która trwała w sumie ponad 8,5 godziny.

Piotr Suchy